Inculpat rădăuțean în vârstă de 53 de ani a fost dat în urmărire după ce a fost condamnat pentru comiterea infracțiunilor de act sexual cu un minor și pornografie infantilă.
M. Ureche din Rădăuți a fost condamnat la cinci ani, șase luni și 20 de zile de închisoare după ce a întreținut în mai multe rânduri relații sexuale cu o minoră în vârstă de 12 ani, pe care ulterior a obligat-o să se prostitueze pentru el. Acest inculpat rădăuțean este dat acum în urmărire națională. Un alt caz de urmărire generală după foarte puțin timp de la dispariția bărbatului din Horodnic.
Procesul a început în 2015 când DIICOT Suceava a dispus trimiterea în judecată a rădăuțeanului pentru comiterea infracțiunilor de „act sexual cu un minor”, „trafic de minori” și „pornografie”. La începutul lui februarie 2014, o minoră de 12 ani din Rădăuți a plecat de acasă de la bunica sa în apartamentul lui M. Ureche împreună cu o perietenă. Din naivitate, a acceptat să stea la masă cu inculpatul și prietenii săi, unde a fost îndemnată să consume băuturi alcoolice. Când aceștia au adus-o într-o stare avansată de ebrietate, au profitat toți pe rând de minoră.
Din acel moment până la mijlocul lui septembrie 2014, M. Ureche a convins-o pe minoră să întrețină în mod constant raporturi sexuale cu el, cu promisiunea că va divorța de soția sa care era în Anglia și că se va căsători cu ea. De asemenea, în aceeași perioadă minora a fost obligată să practice prostituția în folosul inculpatului.
Mai multe informații pe obiectivdesuceava.ro | Fotografie preluată de pe obiectivdesuceava.ro
